امروز: سه‌شنبه 25 مرداد 1401 11:42
Tuesday 16 August 2022
16-Aug-2022 19-محرم-1444
آخرین اخبار
'پیشخوان'

آخرین اخبار

پر بازدیدترین اخبار

قیمت ۹ میلیون تومانی پرواز تهران-نجف-تهران/ ضعف نظارت سازمان هواپیمایی بر عملکرد ایرلاین‌ها

دیدبان شمال :

همزمان با نزدیک شدن به روز عرفه، نرخ پروازها به شهر نجف در حال افزایش است. بررسی پروازهای مسیر رفت و برگشت تهران-نجف و سایر شهرها نشان از آن دارد که شرکت‌های هواپیمایی، قیمت‌گذاری نسبتا بالایی را برای این پروازها اعمال می‌کنند.

طی دو سال گذشته به‌واسطه پاندمی کرونا، سفر به عتبات عالیات با محدودیت‌هایی به خصوص از طرف عراقی روبرو بود. امسال با عادی شدن تقریبی شرایط، برنامه‌ریزی برای سفر به کربلا از سوی مردم و کاروان‌ها صورت گرفته است. در این بین اما نرخ بلیت پروازها با اعتراض مردم مواجه شده است.

به‌عنوان مثال قیمت پرواز رفت و برگشت تهران-نجف (13 رفت-20 برگشت) هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) حدود 9.1 میلیون تومان است. نرخ بلیت مسیر مذکور برای هواپیمایی آتا حدود 8.9 میلیون تومان و برای شرکت هواپیمایی زاگرس (ساعت 20 برای پرواز رفت و ساعت 19 برای پرواز برگشت) 8 میلیون و 650 هزار تومان است.

نکته جالب توجه این‌که تمام این پروازها به‌صورت چارتری است؛ این وضعیت برای ایرلاین ملی تامل‌برانگیز است، چراکه این شرکت همواره از واگذاری پروازهای خود به‌صورت چارتری خودداری کرده است.

همچنین قیمت بلیت پرواز رفت و برگشت مشهد-نجف هواپیمایی قشم ایر 13 میلیون و 200 هزار تومان است. قیمت پرواز مذکور برای هواپیمایی معراج 12 میلیون و 300 هزار تومان و آتا 9.7 میلیون تومان است.

مشخص نیست واگذاری پرواز شرکت‌های هواپیمایی داخلی به‌خصوص ایران‌ایر به چارترکنندگان چه روندی را طی کرده است. مسئله‌ای که سرپرست تازه‌وارد ایران ایر لازم است درباره آن شفاف‌سازی لازم را انجام دهد. باید مشخص شود چه تعداد از پروازهای این ایرلاین با مقصد نجف به چارترکننده و با چه شرایطی واگذار شده است.

در این بین سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان متولی حمل ونقل هوایی مسافری باید نظارت بیشتری را بر عملکرد شرکت‌های هواپیمایی همزمان با اوج سفرهای زیارتی به عراق در دستور کار قرار دهد.

پیش از بیماری کرونا (مهرماه سال 98) انجمن شرکت‌های هواپیمایی قیمت پرواز رفت و برگشت تهران-نجف را 2.2 میلیون و  مشهد ــ نجف-مشهد را 2 میلیون و 800 هزار تومان تعیین کرده بود.

شرکت هواپیمایی هما | ایران ایر , شرکت هواپیمایی هما | ایران ایر ,

/تسنیم

لینک کوتاه مطلب : http://didbanshomal.ir/?p=12416

آخرین اخبار

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موسيقي برگزيده

آخرین اخبار