امروز: یکشنبه 10 مهر 1401 19:34
Sunday 02 October 2022
2-Oct-2022 7-ربیع الاول-1444
آخرین اخبار
'پیشخوان'

آخرین اخبار

پر بازدیدترین اخبار

ثبت رکورد جابه‌جایی ۷ میلیون تن کالا در بندر شهید رجایی/ اتصال مستقیم شرکت‌ها‌ به خطوط ریلی

دیدبان شمال :

گروه استان‌ها- معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: هفت میلیون تن کالا در سال ۱۴۰۰ از طریق حمل ریلی در بندر شهید رجایی جابه‌جا شد که نسبت به مدت مشابه آن ۲۵ درصد افزایش به ثبت رسیده است.

به گزارش از بندرعباس ، منصور خرمشکوه صبح امروز در جمع خبرنگاران و در تشریح عملکرد ریلی بندر شهید رجایی در سال‌های 1400 و 1399، میزان جابه‌جایی کالا از طریق این خطوط در سال 99 را پنج میلیون و 525 هزار تن اعلام کرد و اظهار داشت: این در حالی است که در سال گذشته این رقم به هفت میلیون تن کالا با 25 درصد افزایش به ثبت رسید.

وی ادامه داد: در سال گذشته از هفت میلیون تن کالا، حدود پنج میلیون و 800 هزار تن مربوط به صادرات و حدود یک میلیون و 200 هزار تن نیز کالا از طریق حمل ریلی وارد این بندر شده است.

معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، میزان جابه‌جایی کالای اساسی از طریق حمل ریلی در سال گذشته را نیز حدود 4 هزار و 375 تن با 35 درصد افزایش اعلام کرد و بیان داشت: عمده‌ترین این کالاها شامل ذرت، انواع روغن‌های خوراکی، جو، گندم و برنج بوده است.

خرمشکوه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در راستای ضرورت بهره‌‌گیری هر چه بیشتر از حمل و نقل ریلی به توسعه زیرساخت‌های بندرشهید رجایی در این بخش اشاره کرد و بیان داشت: با اجرای 2 خط ریلی جدید در سال جاری در محوطه 200 هکتاری سرعت عملکرد و رشد عملیاتی حمل و نقل ریلی بندرشهید رجایی افزایش خواهد یافت.

وی در این رابطه عنوان کرد: در سال 99 از کل عملیات بندر شهید رجایی که نزدیک 67 میلیون تن بوده، نزدیک به هشت درصد از این عملیات به وسیله حمل و نقل ریلی انجام گرفت و در سال 1400 نیز این سهم به 9,6 درصد افزایش یافت.

معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اشاره به ضرورت توسعه بهره‌برداری از حمل و نقل ریلی اضافه کرد: ساماندهی خطوط اراضی 17 هکتاری در محوطه مانوری بندر شهید رجایی با هدف دستیابی و اتصال مستقیم شرکت‌های بیشتری به خطوط ریلی، این طرح امسال عملیاتی خواهد شد.

خرمشکوه در مورد توسعه اسکله‌های ریلی نیز با بیان اینکه براساس طرح جامع بنادر و دریانوردی کشور، خطوط ریلی نیز باید در کنار اسکله‌ها توسعه یابد، یادآور شد: با راه‌اندازی خطوط ریلی ترمینال یک کانتینری، این بخش به تخلیه و بارگیری مواد نفتی و روغنی اختصاص می‌یابد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با توسعه زیرساخت‌های حوزه ریلی بندر شهید رجایی در سال جاری، سهم ریلی این بندر به 15 تا 20 درصد افزایش یابد.

خرمشکوه گفت: در حال حاضر 12 محوطه اختصاصی ریلی در بندرشهید رجایی فعال است که جابه‌جایی انواع این کالاها از طریق خطوط ریلی فرعی متصل به خطوط ریلی سراسری جابه‌جا می‌شود./تسنیم

لینک کوتاه مطلب : http://didbanshomal.ir/?p=10929

آخرین اخبار

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موسيقي برگزيده

آخرین اخبار