درباره مردی که زیاد می داند-عبارت دیدبان شمال - درباره مردی که زیاد می داند
ساعت :
چرا مهدی عبوری، مهدی عبوری شد؛

درباره مردی که زیاد می داند

عبوری
    -     کد خبر: 23
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱/۱۴|۱۳:۵۰
سرویس :
عبوری با جمع سه ضلع جوانی، شناخت کافی و دقیق از ساری و تجربه گرایی مثلث دانایی و موفقیت خود را ساخت که راس این هرم «محبوبیت عمومی» است.

دیدبان شمال ـ قاسم شاکری: می گویند در ایران اگر بخواهی کار کنی هزاران سنگ از طرف بیکاره ها جلوی پایت سبز می شود، این تمثیل در مورد ساری صدقی صدچندان دارد، چراکه تاریخ مدیریتی و سیاسی مرکز استان مازندران بزرگترین سند برای این ادعاست، مخصوصا اینکه ساروی ها در 38 سال بعد از انقلاب حتی موفق نشده اند یک استاندار داشته باشند.

در این وانفسای نیروی انسانی کاربلد و محبوب با بهتر است بگوئیم در این وانفسای جلوگیری از حضور و رشد مدیران کاربلد و محبوب، ناگهان جوانی در آستانه 30 سالگی پای در شهرداری ساری گذاشت و همه معادلات و پیش بینی ها را برهم زد. عبوری چندین تابو را با هم شکست. اولا اینکه جوانترین شهردار ساری در یک دهه اخیر بود، ثانیا در دشوارترین دوره مالی کشور به شهرداری رسید و از همه مهمتر اینکه «محبوب» شد. صفتی که کمتر مدیر مازندرانی از آن برخوردار است. او با افزایش محبوبیت شهرداری ساری پیوند بدنه اجتماعی با نظام را نیز تقویت کرد، زیرا به عنوان برادر سه شهید، نیروی انقلابی و ولایتمدار راهی شهرداری شد و حالا همه موفقیت های او به پای نظام هم نوشته می شود.

از خدمات فراوان عبوری در این چند سال بسیار گفته اند و "دیدبان شمال" نیز در آینده از جهتی تازه به آنها اشاره خواهد کرد اما مسئله این متن در واقع از جمله ای از سخنرانی «عبوری» در مراسم الحاق محلات جدید به مرکز استان اخذ شده است.

او دلیل بسیاری از مخالفت ها و دشمنی ها با خود را «زیاد دانستن‌اش»  عنوان کرد و گفت: "چون من زیاد می دانم بسیاری مرا تحمل نمی کنند."

عبوری در شیوه مدیریتی خود سه شاخص عمده دارد. نخست «عملگرایی» یعنی هر شعار تا به عمل بدل نشود حتی شعار هم نیست، بلکه توهین است به شعور مخاطبان.

دومین شاخصه مدیریتی او این است که تحت هیچ شرایطی «باج نمی دهد». او می توانست امروز استاندار مازندران باشد اگر جور دیگری رفتار می کرد، او می توانست برای رهایی از مشکلات فراوانی که هرروز عده و گروه هایی معلوم الحال برایش ایجاد می کنند، باج می داد و می‌رهید اما این کار را نکرد.

سومین شاخص مدیریتی او «شجاعت» است. او که دل به همراهی مردم گرم کرده است تا به حال در برابر محکم ترین سدها هم از خود شجاعت به خرج داده است. جرات «نه گفتن» و «آری گفتن» به موقع دارد و از همه مهمتر در برابر اقتدارگرایان شجاع و در حضور مردم خاضع است.

زیاد دانستن عبوری سه سرچشمه دارد. اول جوانی اوست. از قدیم گفته اند جوان پرسشگر است و جستجوگر، عبوری الحق هردوی این صفات را دارد. دومین سرچشمه دانایی او «ساروی بودنش» است. پیش از او شهرداران ساری یا از اهالی اطراف شهر بودند یا اینکه مثل صادقلو از جای دیگری به ساری آمده بودند، البته بودند شهردارانی ساروی نظیر «قنبرپور» که نتوانست تغییر عمده ای ایجاد کند. ساروی بودن عبوری و بزرگ شدنش در کوچه پس کوچه های این شهر و شهرت خانواده اش باعث شد که او ساری و نیازهایش را به خوبی بشناسد و با این دانایی ضروری پای در عمارت شهرداری بگذارد.

سومین دلیل دانایی مهدی عبوری مطالعه طبیعی و تیزهوشی اوست. عبوری به جهان به عنوان کتابی باز می نگرد و مدام در حال تجربه کردن استو از این کار هراسی ندارد. بی شک در این راه خطاهای فراوانی داشته چون راه تجربه؛ راه آزمون و خطاست اما موفقیت های او مخصوصا در حوزه عمومی و اجتماعی به مراتب بیشتر از اشتباهاتش است.

عبوری با جمع سه ضلع جوانی، شناخت کافی و دقیق از ساری و تجربه گرایی مثلث دانایی و موفقیت خود را ساخت که راس این هرم «محبوبیت عمومی» است.

با جمیع این شرایط اصلا تعجب آور نیست که در راه مردی که زیاد می داند تله های فراوانی کار گذاشته شود. تله هایی که تله‌گذارانش تنها به منافع شخصی و نیّات خود دل بسته اند و در این میان نام «ساری» برای آنها حکم اسم رمز را دارد و اگر پایش بیافتد به خاطر مشکلات و کمبودهای شخصی خود به خاطر یک دستمال قیطریه را هم به آتش می کشند.

در چنین فضایی نه تنها کار، بلکه زندگی هم برای دانایان دشوار است اما مهدی عبوری با اتکا به شجاعت، دانایی، تیزهوشی، محبوبیت و نیروی جوانی خود در حال خُرد کردن موانع است و در این راه هرچه بیشتر تکاپو می کند بر محبوبیتش افزوده می شود، چنانکه بسیاری از مردم ساری امروز خیلی هم برایشان مهم نیست که چه کسی عضو شورا خواهد شد، بلکه پرسش نهایی و اصلی آنها این است که آیا تیم جدید شورای شهر قطارشان را بر ریل توسعه عملگرایی عبوری سوار می کنند یا نه!

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

رضایی
یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۶
هیچ کسی در ساری توان برکناری آقای عبوری را ندارد. این مردم هستند که سرنوشت ساری را رقم می زنند
ساروی ریکا
یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۰
گل گفتی آی گل گفتی