امروز: شنبه 9 بهمن 1400 02:38
Friday 28 January 2022
29-Jan-2022 26-جمادی الثانی-1443
آخرین اخبار
'پیشخوان'

صوت برگزیده

عليرضا افتخاري دختر فال بين

آخرین اخبار

پر بازدیدترین اخبار

همزمانی مشکوک کشف سویه جدید کرونا با تشدید مشکلات نفتی آمریکا و اروپا/ چطور قیمت نفت در یک روز ۹ دلار ارزان شد؟

دیدبان :

خبر کشف سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی که با سر و صدای بسیار در رسانه های غربی منتشر شد، بیش از همه بازار نفت را ترساند و باعث سقوط ۹ دلاری قیمت نفت در یک روز شد و این چیزی بود که آمریکا و اروپا بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز داشتند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قیمت نفت در روز جمعه و پیش از تعطیلات هفتگی بازارهای جهانی کاهش کم سابقه 9 دلاری را در یک روز تجربه کرد و هر بشکه نفت برنت دریای شمال به 72 دلار و 72 سنت در هر بشکه رسید.

افت 9 دلاری قیمت نفت در یک روز کارشناسان بازار انرژی را شوکه کرد و تنها دلیل برای این سقوط خبر کشف سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی عنوان شد. خبر کشف این ویروس را هم نه آفریقای جنوبی بلکه برای نخستین بار دولت انگلیس اعلام کرد و بلافاصله تمامی پروازها از مقصد این کشور آفریقایی به انگلیس و بالعکس را لغو کرد. کشورهای اروپایی دیگر مثل آلمان و فرانسه هم با پیروی از انگلیس محدودیت های پروازی شدیدی را به آفریقای جنوبی برقرار کردند.

رسانه های غربی هم دست به کار شدند و به سویه ای که هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد میزان سرایت پذیری و خطرناک بودن آن مشخص نشده بود ضریب دادند و افکار عمومی را از آن ترساندند. بورس ها فرو ریخت و بیش از همه تولیدکنندگان نفت ضرر کردند که افت 9 دلاری قیمت کالای صادراتی خود در یک روز را تجربه کردند.

این همه سر و صدا در حالی بوده که آلمان با شیوع دوباره سویه دلتا رکوردهای جدید 60 تا 70 هزار نفری را در زمینه ابتلا به کرونا به ثبت رساند و آفریقای جنوبی به عنوان کانون کرونای جدید روزانه 10 تا 12 هزار نفر ابتلا به کرونا را ثبت کرده بود. اکنون با گذشت دو روز از کشف سویه جدید کرونا خبرهایی در مورد خفیف بودن علائم سویه جدید که امیکرون نام گرفته منتشر شده است.

سوای از این که امیکرون تا چه حد خطرناک باشد یا نباشد، به نظر می رسد آمریکا و اروپا که تحت فشار نفت 80 دلاری قرار داشتند بر موج انتشار خبر کشف سویه جدید کرونا سوار شدند و با به بازی گرفتن موضوعی که مربوط به سلامت مردم جهان است، میوه نفت ارزان را از آن چیدند. این سخن وقتی نزدیک به ذهن به نظر می رسد که به رشد 61 درصدی قیمت بنزین در آمریکا و صعود تورم در این کشور به بالاترین رقم طی 30 سال گذشته توجه کنیم.

دولت بایدن که به دلیل گرانی بنزین و رکورد شکنی تورم با انتقاد شدید در داخل مواجه بود فشار زیادی را به وابستگان خود در اوپک از جمله عربستان وارد کرد تا با افزایش تولید، قیمت جهانی نفت را پایین بیاورد اما عربستان که به دلیل برنامه های بلندپروازانه بن سلمان به دلارهای نفتی نیاز دارد با درخواست آمریکا مخالفت کرد.

بعد از آن، طرح برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا مطرح شد که هرچند سر و صدای رسانه ای زیادی در مورد آزادسازی 50 میلیون بشکه ای ذخایر نفتی به راه افتاد اما بازار نفت همچنان گارد صعودی خود را حفظ کرد.

به غیر از منافع اقتصادی که نفت ارزان برای آمریکا و اروپا دارد، از منظر دیگر باید گفت مطرح شدن سویه جدید کرونا و وارد شدن شوک قیمت به بازار نفت در آستانه مذاکرات هسته ای ایران قابل تامل است. رشد قابل توجه قیمت نفت طی ماه های اخیر به همراه افزایش صادرات نفت ایران اثر تحریم ها بر اقتصاد این کشور را کاهش داده و این موضوع در آستانه مذاکرات می تواند برگ برنده ای برای مذاکره کنندگان ایرانی باشد. درخواست های مکرر آمریکا از چین برای کاهش واردات نفت از ایران هم به در بسته خورده بود.

به هر ترتیب خبر کشف سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی کاری را که دولت بایدن از متحدان نفتی خود می خواست و انجام نداند انجام داده و باعث سقوط 9 دلاری قیمت نفت در یک روز شده است و باید منتظر ماند و دید آیا سویه جدید کرونا اقتصاد جهانی را به سمت بسته شدن دوباره می برد و یا روند بازگشایی ها ادامه پیدا خواهد کرد و حال که غربی ها سود خود را با ارزان شدن نفت از این خبر دریافت کردند، سویه جدید امیکرون هم به مرور از دستور کار رسانه‌ها خارج می شود./تسنیم

لینک کوتاه مطلب : http://didbanshomal.ir/?p=5632

آخرین اخبار

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موسيقي برگزيده

آخرین اخبار