امروز: یکشنبه 5 تیر 1401 02:54
Saturday 25 June 2022
26-Jun-2022 27-ذی القعده-1443
آخرین اخبار
'پیشخوان'

آخرین اخبار

پر بازدیدترین اخبار

اعتراف سازمان محیط زیست به ناتوانی در نگهداری از توله یوزهای ایرانی!/توله سوم هم در معرض خطر است

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست ضمن پذیرش اشتباهات در نگهداری از توله‌های یوزپلنگ گفت: بسیاری از دامپزشکان معتقند که انتقال توله یوزها به تهران اشتباه بود چرا که در پایتخت ویروس دیستمپر و آلودگی سگ و گربه‌ها وجود دارد.

دیدبان شمال :

حسن اکبری در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به اشتباهات رخ داده در فرایند نگهداری و جابجایی توله یوزها اظهار کرد: ما تجربه تولد یوزها و نگهداری از آن‌ها در شرایط اسارت را نداشتیم و دامپزشکان نیز مرتکب خطاهایی شدند. ما چیتا کیپر (نگهدارنده تخصصی یوز نداشتیم) نداشتیم چرا که پیش‌بینی نمی‌شد نیازمند عمل سزارین باشیم.

وی ادامه داد: انتقادات مطرح شده درباره دور بودن سایت تکثیر یوزها درست است و مکان‌یابی مرکز تکثیر یوز در اسارت از ابتدا اشتباه بود. قرارگیری این مرکز در زیستگاه طبیعی یوز سبب شد کار حفاظت نیز برای همکاران ما سخت شود و تمرکز ما به جای حفاظت از زیستگاه بر تکثیر در اسارت متمرکز شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست ضمن اشاره به تهدیداتی که یوز سوم را تهدید می‌کند, خاطرنشان کرد: انتقال توله‌های یوزپلنگ به تهران با مشورت دامپزشکان انجام شده اما دوستداران محیط زیست و دامپزشکان زیادی وجود دارند که معتقدند انتقال توله‌های یوز به تهران اشتباه بوده چرا که پایتخت آلوده است و در آن “ویروس دیستمپر” ( یک بیماری تنفسی ویروسی است که می تواند موجب آسیب مغزی شود) و سگ و گربه زیادی وجود دارد.

اکبری خاطرنشان کرد: در کل خطاهایی وجود داشته است که ما آن‌ها را می‌پذیریم و باید آن‌ها را اصلاح کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌های بعدی، این اشتباهات را جبران کنیم.

اکبری در رابطه با علت تلف شدن یوز دوم گفت: شیر مصرفی، کیفیت مناسبی نداشته و عامل تلف شدن توله یوز دوم شده است. متأسفانه شیر باکیفیت برای این گونه خاص در کشور نداریم و از یک نمونه شیر خارجی که توصیه شده بود استفاده می‌شد. برخی معتقدند این نوع شیر نباید طولانی مدت استفاده و شیر خارجی دیگری بایست جایگزین می‌شد، شیر‌های خارجی و واکسن‌های لازم به سبب تحریم کشور ما به‌طور مستقیم قابل خرید نیستند و باید با واسطه و شرایط خاص تأمین شوند، این‌ها مشکلاتی است که در تکثیر یوزپلنگ وجود دارد و همین باعث شد که توله دوم را از دست بدهیم.

وی ادامه داد: توله سوم هم متأثر از همان شیری که مصرف کرده، آسیب دیده و از دیروز تاکنون در حال درمان است، اما خوشبختانه وضع بهتری دارد و امیدواریم که زنده بماند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست بیان کرد: یوزپلنگ گونه خاصی است که ما دانش دامپزشکی کافی برای درمان این گونه را در کشور نداریم، البته از دامپزشکان خارج از کشور کمک گرفتیم و قرار بود در اواسط هفته پیش رو به ایران سفر کنند و کار معاینه و درمان و کار‌های درمانی توله یوز‌ها و مادرشان را انجام دهند، انشاالله با آمدن آن‌ها مجموعه‌ای از تجربه‌ها را بتوانیم به دامپزشکان ایرانی منتقل کنیم.

روز 11 اردیبهشت ماه سال جاری 3 توله یوزپلنگ در سایت تکثیر یوزپلنگ آسیایی پارک ملی خارتوران متولد شدند که تولد آن‌ها متخصصان را به نجات گونه در معرض انقراض یوزپلنگ ایرانی امیدوار کرد اما فقط با گذشت 3 روز از تولد یوزها, یکی از آن‌ها تلف شد و روز گذشته نیز دامپزشک یوزپلنگ‌ها از تلف شدن یکی دیگر از توله‌ها خبر داد./تسنیم

لینک کوتاه مطلب : http://didbanshomal.ir/?p=11137

آخرین اخبار

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موسيقي برگزيده

آخرین اخبار